Úgy érzed, hogy csak elrohannak melletted a napok, a hetek, és nemhogy a minőségi együtt töltött szabadidő nem valósul meg, de a kötelező teendők végére sem jutsz el? Érdemes átgondolni, hogy min lenne jó változtatnod idén és azt is, hogy ezt hogyan teheted meg. Ehhez mutatunk most egy pár lépéses tervet!
Mérd fel az igényeidet és szembesítsd magad a valósággal!
Írj egy két oszlopos listát, az egyikben szerepeljenek azok a dolgok, amiket szeretnél: nyugodtan együtt vacsorázni a gyerekekkel és a pároddal, előre kitalálni és megfőzni a családi menüt egy hétre, fűszernövényeket ültetni a balkonládába, heti kétszer elmenni futni. Írj fel minden praktikus dolgot és személyes vágyat is az első oszlopba.
A második oszlopban szerepeljenek azok a dolgok, amikkel most foglalkozol: a saját munkád, a háztartással és a gyerekekkel kapcsolatos teendők a beszerzendő tárgyaktól az edzésekre furikázásig, és minden olyan feladat, amik kitöltik a napjaidat.
Ha megvagy a két oszloppal, nézd őket össze, és semmiképp se csüggedj el, ha a vágyott dolgok és a valóban megtettek között nagy a különbség, hiszen azért készítesz most tervet, hogy ez másképp legyen a jövőben!
Készíts időbeosztást egy hetedre!
Akárcsak mint a gyerekek órarendje, legyen neked is egy időbeosztásod, amiben láthatod, hogy mit mikor kell mindenképp megcsinálnod és hol van egy lyukasórád, ahova befér valami más.
Nézd át az előbb elkészült listádat és a kötelező dolgokat írd be egyből a táblázatodba, a munkaidődtől a gyerekek edzéséig mindent. Ha azzal szembesülsz, hogy alig marad szabad rész a táblázatodban, akkor a következő lépés legyen az, hogy átbeszélitek a pároddal, hogy pontosan ki mit is vállal a családi dolgokból, hogyan tudjátok úgy átszervezni a teendőket, hogy túlnyomórészt ne csak a te válladon legyen mindennek a súlya.
Ha a kötelező feladatokkal összeállt a táblázat, töltsd ki a fennmaradó részeket a listádon szereplő vágyott dolgokkal is: keddenként társasozás vacsora után, csütörtökön reggelenként úszás, szombat délután kertészkedés a gyerekekkel, vasárnapi sütizés a család összes tagjával.
Ne vegyél mindent egyedül a nyakadba!
Tartsd észben, hogy egy háztartás feladataiból minden családtag kiveheti a részét, és nem neked kell egyedül mindent elvégezned. A ház körüli feladatokat a gyerekekkel együtt osszátok el, amiben szükséges, segíts persze a kicsiknek, de ezzel a lépéssel nemcsak magadról veszel le terhet, hanem olyan irányba is neveled a gyerekeket, ami igazi önállóságra tanítja őket.
Ne mondj le az én időről!
Legyen az akár a sportolás, egy kézműves szakkör vagy egy csendes séta, amikor csak egyedül lehetsz, erről semmiképp ne mondj le. Ha szorítasz időt magadra is a sok teendő mellett, akkor kiegyensúlyozottabb leszel, ezt pedig a családod is meg fogja hálálni.
Neked vannak bevált tippjeid a zökkenőmentesebb hétköznapokhoz? Írd meg kommentben!