[et_pb_section fb_built="1" admin_label="section" _builder_version="4.16" global_colors_info="{}"][et_pb_row admin_label="row" _builder_version="4.16" background_size="initial" background_position="top_left" background_repeat="repeat" global_colors_info="{}"][et_pb_column type="4_4" _builder_version="4.16" custom_padding="|||" global_colors_info="{}" custom_padding__hover="|||"][et_pb_text admin_label="Text" _builder_version="4.16" text_font_size="16px" text_line_height="1.8em" background_size="initial" background_position="top_left" background_repeat="repeat" global_colors_info="{}"]
Utánajártunk 5 megosztó témának a folyadékbevitellel kapcsolatban. Ezekről már gyerekkorodban is hallhattál, de olyan is lesz, amit te is szoktál mondogatni a gyermekeidnek. Megnéztük, mi az igazság a tudomány jelen állása szerint, de annyit már most elárulhatunk, hogy lesz meglepetés bőven!
1. Nem lehet inni evés előtt?
Lehet, te is szoktad mondani a gyerekeknek, hogy ne igyanak evés előtt. Hogy igazad van-e vagy sem, attól függ, milyen célból mondod. Ha azt szeretnéd elkerülni, hogy megteljen a pocakjuk, mielőtt enni kezdenek, akkor valóban nem ajánlatos. De ha az emésztésük miatt aggódsz, akkor megnyugtatunk, mert a Német Gasztroenterológiai Kutatótársaság feltárta, hogy nem zavarja meg az emésztést, ha evés előtt iszunk.
2. Nyáron langyos folyadékot kellene inni?
Ez egy igazán megosztó kérdés még az orvosok körében is.
A hideg folyadék hatására jobban izzadunk, tehát csak ideig-óráig tart a hűtés. A szobahőmérsékletű vagy langyos vízzel ez elkerülhető, viszont nem esik olyan jól, mint a hideg. Tudományosan egyikről sem állítják, hogy jobb, mint a másik, ezért bátran fogyasszátok úgy, ahogy jól esik. A lényeg, hogy meglegyen a szükséges mennyiség.
3. A szomjúság a kiszáradás jele?
Szintén él a legenda, hogy a szomjúság a kiszáradás első jele, tehát aki akkor iszik, amikor szomjas az már “elkésett”. Azonban a Német Gasztroenterológiai Kutatótársaság közleménye szerint, ez tévhit. Nem kell egész nap kortyolgatni valamit, de arra azért figyelj, hogy ne 3-4 óránként csússzon le egyszerre fél liter, hanem óránként legyen meg az 1-2 pohár, így folyamatos lesz a hidratáltság és a veséknek is könnyebb dolga lesz.
4. Szénsav - tiltólistán a helye?
Néha biztos ti is szívesen isszátok csapvíz helyett szódával a szörpöt.
Ez azért is lehet, mert a szénsav jobban oltja a szomjat. De azt is észrevehetted, hogy nehéz ételek után (pl. pörkölt, sült hús, rántott hús) jobban kívánod a szénsavas italokat. Nem véletlen, a szénsav ugyanis segít a gyomrodnak emészteni, ezért csúszik jobban a buborékos üdítő egy vasárnapi ebéd után.
5. Béka nő a hasunkba?
Nincs olyan gyerek, aki ne hallotta volna már, hogy "Béka nő a hasadba!". Valószínűleg olyan gyerek sincs, aki ne képzelte volna el, ahogy békák brekegnek a pocakjában. Jelenleg a tudomány efféle jelenségről nem számol be, reméljük ez így is marad, viszont abban biztos lehetsz, hogy az unokáid is sokat fogják ezt hallani! 🙂