November 27-én a Nobel-díj alapításának emléknapját ünnepeljük minden évben, egy olyan kitüntetést, ami a tudomány, az irodalom és a béke terén nyújtott kiemelkedő teljesítményeket díjazza. Mutatunk most néhány inspiráló Nobel-díjast, akik különleges nyomot hagytak a világban, de természetesen bármelyiküket megemlíthetnénk érdemeik miatt.
Albert Einstein – A tudomány zsenije
Einstein neve mindenkinek ismerős. 1921-ben kapott fizikai Nobel-díjat a fotoelektromos hatás felfedezéséért, ami később megalapozta a kvantummechanikát. Bár sokan a relativitáselméletéről ismerik, a kvantumfizika területén tett megfigyelései is alapvetően változtatták meg a tudományt. Az ő személye és munkássága inspiráció mindannyiunk számára: egy jó ötlet, a szenvedély és a kitartás segítségével bármit el lehet érni.
Marie Curie – Az úttörő nő
Curie az első nő, aki Nobel-díjat kapott, sőt, ő az egyetlen, aki két különböző tudományterületen (fizika és kémia) is elnyerte azt. A Curie házaspár a radioaktivitás terén végzett kutatásokat, Marie pedig felfedezte a rádiumot és a polóniumot. Bátorsága és eltökéltsége rengeteg nőt buzdított tanulásra, kutatásra, céljai elérésére.
Malala és Obama – Békét hozó Nobel-díjasok
A Nobel-békedíj a világ jobbá tételén dolgozók munkáját ismeri el. Malala Yousafzai, a legfiatalabb díjazott, mindössze 17 évesen kapta meg a békedíjat, mivel a nők és lányok oktatása mellett állt ki Pakisztánban. Barack Obama, az Egyesült Államok első afroamerikai elnöke pedig 2009-ben kapta meg a díjat a nemzetközi diplomáciában és a világméretű együttműködésben végzett munkájáért.
Magyar büszkeségek
Természetesen nem hagyhatunk ki pár magyar Nobel-díjast sem! Ahogy arról sokat hallhattunk, 2023-ban Krausz Ferenc a fizikai, Karikó Katalin pedig a fiziológiai és orvostudományi Nobel-díjat kapta meg, ám korábbról is mutatunk két díjazottat.
Szent-Györgyi Albertnek 1937-ben ítélték oda az orvosi Nobel-díjat a C-vitamin felfedezéséért és a sejtlégzés folyamatait leíró munkájáért. Ő volt az első magyar, aki hazánkban végzett munkájával, kutatásaival nyerte el a díjat.
Kertész Imre pedig az irodalmi Nobel-díjat kapta meg 2002-ben a Sorstalanság című regényéért. Az író munkássága egyfajta emlékeztető, hogy soha ne felejtsük el a múltat és mindig értékeljük a szabadságot, amiben élhetünk.