Gondolom kerültél már más anyukák rosszalló tekintetének kereszttüzébe, mert a gyermeked nem akarta odaadni a játékát a másik gyereknek… Pedig nem ördögfiókáról van szó és nem is csődöt mondott nevelési módszerekről.
A gyerekek nem szeretnek osztozkodni, ezt meg kell érteni. Van azonban néhány dolog, amivel könnyebben tudod elérni, hogy ez megváltozzon. Ebből mutatunk most néhányat.
0. Életkori sajátosság
Szuper szülő vagy, ebben biztosak vagyunk. Az, hogy a gyerek néha nem úgy viselkedik, ahogy elvárható, nem a te hibád, de nem is az övé Egyszerűen életkori sajátosság.
3 éves korig a gyerekek azt gondolják, hogy ami az övék, az senki másé. Eszükbe sem jut, hogy ez ne így lenne. Ezt követően kezdik megérteni, hogy van a tied és az enyém, de a saját dolgaikhoz még ekkor is foggal körömmel ragaszkodnak.
- Tisztázzuk a fogalmakat, és fogalmazzunk egyértelműen
Gondolj csak bele! A gyerkőcöt osztozkodni tanítod, de ha meg kell osztania a csokiját a másik gyerekekkel, azt már soha nem látja viszont, ám ha a homokozóban kell megosztania a játékait, azt visszakapja. Számunkra ez világos, de a kicsik ezt nem értik meg. Ezért nem csoda, ha egy “eltűnt” csokiból tanulva nem akarja átadni a játékát, félti, hogy az is örökre a másik gyereké lesz. Fogalmazz mindig egyértelműen!
- Együtt könnyebb
Az, hogy a gyermeked háborút indító vagy meghunyászkodó típus, szinte teljesen mindegy. Az egyik sem a legjobb megoldás. Nem szükséges a bátortalanokat lázadásra bíztatni és nem lesz eredményes a harcias gyerekeket békére inteni. Inkább együtt menjetek oda a másik gyerkőchöz és együtt kérjétek vagy adjátok vissza a játékot. Így példát mutatsz, támaszt nyújtasz és könnyebb lesz a kedélyeket normális mederbe terelni.
- Gyakoroljatok
Fontos, hogy az osztozkodást ne erőltesd, ugyanis ez a kicsi számára egyet jelenthet azzal, hogy mások fontosabbak, mint ő. Helyette fogalmazz úgy, hogy “most egy kicsit ő játszik vele, de utána te jössz” és hasonlók. Így könnyebb elfogadni és megérti, hogy mi is az osztozkodás lényege. Szépen megtapasztalja, hogy amit kölcsönad, azt vissza is kapja, így nincs mitől félni.
- Oszd meg Te is, ami a tied!
Ha a szörpnél maradunk, ez is remek lecke az osztozkodásra. Mutass példát azzal, hogy a szörpödből megkínálod a kicsikét is. Emeld ki, hogy te most a sajátodból adtál, vagyis megosztottad, ami a tied. Így megtapasztalja, hogy természetes dolog megkínálni másokat, adni a sajátjából, anélkül, hogy őt kár érné. De akár a Mikulásnak is készíthettek valami finomat.