A kérdésre nincs egyértelmű válasz. Ahogy azt is tudjuk, hogy minden ember más és más, úgy az is igaz, hogy minden gyerkőc más életszakaszban áll készen arra, hogy az igazságot megtudja.
De honnan dönthetjük el, mi a megfelelő időpont, és mi van akkor, ha egy pajtás meséli el csemeténknek, hogy nincs is Mikulás és Jézuska? Az ünnepek előtt és alatt egyszer minden szülőben felmerül ez a kérdés. Most segítünk kiigazodni neked is a témában!
Hagyd, hogy addig higgyen benne, amíg szeretne!
Sokan töprengenek azon, hogy melyik verzió jobb a gyerkőc számára. Az, ha időben elmondjuk neki a valóságot - megmentve magunkat attól, hogy csemeténk esetleg később kevésbé bízzon bennünk - vagy inkább az, ha az ünnepek közeledtével kellemes izgatottságot, kíváncsiságot és boldogságot okozunk nekik a Mikulás és a Jézuska személyével.
A jó hírünk az, hogy a pszichológusok zöme is a második mellett teszi le a voksát. A kicsik egészséges fejlődéséhez elengedhetetlen, hogy a fantáziájuknak szabad utat engedjünk, hogy néha képzeletben a mesék világába repítsük őket. Ehhez pedig hozzátartozik a Mikulásban és a Jézuskában való hit is. A gyerekek csupa jó tulajdonságokkal ruházzák fel őket, ami segít megalapozni számukra a jóságról és igazságról alkotott képüket.
Nem kell tehát rájuk és magunkra sem erőltetni azt, hogy minél előbb megtudják, hogyan is kerülnek az ajándékok a csizmába vagy a karácsonyfa alá. Várjuk, amíg ők nem kezdenek jobban érdeklődni a Jézuska vagy a Mikulás mibenléte iránt, és ráér majd akkor felfednünk a titkot.
Attól pedig nem szabad aggódni, hogy ez a kicsikben rossz érzéseket kelt. Az ilyenkor együtt töltött idő, a közös hagyományok és a készülődés sokat jelent abból a szempontból, hogy gyerkőcöd miképpen reagál.
“Anya, az oviban azt mondták, hogy nincs is Jézuska!”
Ebben az esetben először mindenképp kérdezz vissza, hogy ő mit gondol erről. Így sikeresen kiderítheted, hogy gyermeked melyik választ szeretné inkább hallani. Ha úgy érzed már nagyon az igazság közelében jár, csak akkor beszélj vele nyíltan is a témáról.
Mi van akkor, ha a csemetéd még 10 éves korában is hisz benne?
Valójában semmi. Főleg azért sem, mert egy felmérés szerint a 8 éves gyermekeknek is már csak 13%-a hisz a Jézuskában és a Mikulásban, ami azt jelenti, hogy 10 éves korára már csak nagyon kevés gyerkőc nem tudja, hogy valójában a szüleitől kapja az ajándékokat.
Egyrészt a kicsik 7 éves korukban már kezdik elválasztani a valóságot a fantáziájuktól, másrészt ilyen idős korukra egy külső hatás is már nagyobb eséllyel éri őket. Vagy egy játszótárs számol be arról, hogy az ajándékokat valójában a szülők hozzák vagy pedig otthon csúszik be egy kisebb baki, amiből kiderülhet: igazából anya és apa a Jézuska vagy a Mikulás.
Forrás: noizz.hu, hvg.hu, femina.hu