A tanév első egy-két hete elsősorban a visszarázódásról – az elsősöknek a hozzászokásról – szól, de szép fokozatosan komolyodik a helyzet, és hipp-hopp elérkezik az első dolgozat. Amit egy egész sorozat követ, feleletekkel és témazárókkal megfűszerezve. Szülőként persze nem könnyű feladat tanulásra motiválni a csemetéd, éppen ezért a következő 5 tippel ebben szeretnénk neked segíteni.
-
Haladjatok a kedvenc tárgya felé
Emlékszel arra, amikor te koptattad az iskola padjait? Biztosan nálad is voltak olyan tantárgyak, amelyeket szerettél elővenni, és olyanok, amiket mindenféle mondvacsinált indokkal halogattál. Így van ez a csemetédnél is, ezért derítsd ki, nála melyik hova tartozik, és ezt szem előtt tartva vegyétek elő a házi feladatokat: kezdjétek a legnehezebbel.
-
Felejtsétek el a magolást
A biflázás elveszi a tanulás igazi örömét, ráadásul aki ezzel a módszerrel igyekszik elsajátítani az új ismereteket, gyakran leblokkol, ha nem jut eszébe egy szó és képtelen továbbhaladni. Éppen ezért igyekezz feldobni egy-egy sztorival. A történelemnél például képzeljétek el a csatákat, a mateknál a játékaival szemléltesd az összeadást, a magyarnál pedig bújjatok a költő bőrébe, amikor az életrajzát tanuljátok.
-
Segítenek a színek és a rajzok
Az ún. mind map módszert az egyetemisták is gyakran alkalmazzák, és minél előbb tanulja meg valaki, annál könnyebben tudja saját magára szabni. Ennek lényege, hogy a kulcsszavakat elhelyezzük egy ábrán (például évszámokat, fontos eseményeket vagy a fogalmakból kiragadott legfontosabb szavakat). Ez lehet egy fa, egy égbolt felhőkkel és napocskával, vagy egy virágos kert. Az egész még jobb lesz, ha kiszínezitek, mert a színek is támogatják a könnyebb memorizálást.
-
Tartsatok pihenőt
Felnőttként sem tudunk órákon át koncentrálni egy adott dologra, hiszen elfáradunk. Nincs ez másképp a kicsiknél sem. Sőt, valószínűleg náluk kevesebb ideig lehet fenntartani a figyelmet (különösen akkor, ha még szokják az új rendszert). Ezért fontos, hogy esetben fokozatosan told ki a határokat. Az 5-10 perces szünetekben játszhat, színezhet vagy beszélgethettek egy kicsit.
-
Jöhet a jutalom
A tanulás végén következhet a jól megérdemelt jutalom. Ha bevetettétek az ábrákat, akkor dicsérd meg, hogy szép lett (és őrizzétek meg, hiszen a témazárónál is jól jöhet). A jutalom lehet egy közös sütés, egy mese, játék, elmehettek kutyát sétáltatni vagy moziba – a csemetéd döntse el, minek örülne. Persze egy jó pohár szörp is szuper jutalom. 🙂
Persze nem minden gyermeknek okoz nehézséget, hogy leüljön a könyvek mellé, de ettől függetlenül mindenkinek jól esik, ha elismered, jutalmazod a munkáját. Hiszen ebben a korban megtanulhatják, hogyan működik a büntetés és jutalmazás.
Érdekelnek további cikkek a sulikezdésről? Itt például arról írunk, hogy mit tehetsz, ha különösen nehezen megy a tanulás.