Nehéz egész nap résen lenni, és figyelni, hogy rendszeresen iszik-e a gyermekünk. Ez főleg nehéz olyankor, ha oviba vagy iskolába kell menniük, hiszen ott esélyünk sincs felügyelni.
Ráadásul a legtöbb iskolában nem engedik, hogy órán igyanak a gyerekek. Ez sokat nehezít a dolgokon, mert abban az 5-10 percben, amíg szüneten vannak nem feltétlenül azzal vannak elfoglalva, hogy eszükbe jusson inni… Ilyenkor történnek meg olyan esetek, hogy a suliból hazatérő csemetéd táskájából szinte érintetlenül kerül elő a kulacs… Arra viszont lehet nem is gondoltál, hogy ez sok mindent megmagyaráz. Ugyanis már az enyhe kiszáradás is hatással van a szervezet működésére, teljesítőképességére. Nézzük konkrétabban!
1. Romlik a koncentráció
Bizony ez is lehet az oka, ha a gyerek nem tud figyelni az órán.
2. Fejfájás
A fejfájás nagyon gyakran csupán a kevés ivásból fakad. Ha a gyerek rendszeresen panaszkodik fejfájásra érdemes megkérdezni, hogy mennyit ivott.
3. Fáradtság
A fáradékonyság is árulkodhat kiszáradásról. Ha gyakran bágyadt a kicsi, szintén érdemes felmérni, hogy a kellő mennyiséget megitta-e.
4. Ingerültség
Ahogy az éhség, úgy a szomjúság is ingerlékenységhez vezethet.
5. Külső jegyek
A cserepes ajkak, a karikás szemek is utalhatnak folyadékhiányra, ahogy a kiszáradt száj és a sötétebb pisi is.
Az idősek és a gyerekek esetében azért fontos figyelni, mert náluk a kiszáradás egyik tünete, hogy csökken a szomjúság!
Mivel nem lehetünk mindig velük, ezért érdemes valami trükköt bevetni. Ilyen például, ha a kulacson bejelöljük, hogy egy egy szünetben mennyi innivalónak kell elfogynia a kulacsból. Így nyomatékosítjuk a folyadékpótlást és nagyobb eséllyel fog eszébe jutni, hogy inni kell.