Egy korábbi bejegyzésünkben bemutattunk hármat a leggyakoribb anyatípusokból és megígértük, hogy kitérünk további háromra. Persze nincs kőbe vésve, hogy csak az egyik vagy csak a másik típusba tartozik valaki, hiszen a reakcióinkat nagyban befolyásolja a helyzet.
Akinek gyakran lelkiismeret-furdalása van
Szoktad úgy érezni, hogy bűntudatod van amiatt, amit a csemetéddel tettél vagy éppen nem tettél? Itt nem csak arról van szó, hogy kis híján ott felejted az óvodában vagy aznap jut eszedbe a születésnapja. Vannak olyan esetek, amikor úgy érezed, a társadalom vár el tőled valamilyen viselkedést.
Hidd el, nem vagy rossz anyuka, ha az osztály által szervezett büfébe nem házilag készített muffinokat viszel be vagy nem saját kezűleg varrod meg a farsangi jelmezt. Igyekezz elengedni ezeket. Ha minden apróság miatt bűntudatod van, akkor ez rányomhatja a bélyegét a gyermekeddel való kapcsolatodra. Emberből vagy, természetes dolog, hogy néha hibázol.
„Neked kell a legjobbnak lenned!”
Ismerős az anyuka, aki a gyermekét folyamatosan a kitűnő eredményre sarkallja? Legyen ötös minden dolgozata, ne menjen ki a vonalból a színezés közben, ő fusson a leggyorsabban az osztálytársai közül. Ilyen egyszerűen nem létezik, nincs olyan, hogy valaki bármibe belekezd, azonnal a csúcsra tör.
Tanuld meg nem az állandó maximalizmusba nevelni a gyermekedet, mert így nem fogja meglátni a egy-egy tevékenység szépségét. Inkább arra neveld, hogy magához képest akarjon egyre jobb lenni, ne pedig másokhoz viszonyítva. Ha az angol dolgozata négyes, az előzőek viszont kettesek vagy hármasok voltak, igenis kijár neki a dicséret, mert magához képest javított.
A dühös szülő
Ez kívülről nézve egy könnyen felismerhető típus. Az ilyen szülő száját rendszeresen elhagyják az olyan mondatok, mint a „már ezerszer elmondtam, hogy ezt ne csináld”, „hányszor szóltam már neked emiatt” és társaik.
Ilyenkor a probléma gyökere, hogy nem megy át az üzenet és félrecsúszik a kommunikáció. A szülő akár tudatosan akár tudat alatt elkezdi felemelni a hangját, de ezzel éppen az ellenkező hatást éri el, hiszen a gyermek felveszi a sündisznó pózt vagy keresztbe fonja a karját és durcás arccal annyit reagál, hogy nem.
Ezekre a helyzetekre van megoldás, be lehet vetni például az ebben a cikkünkben adott trükköket.
Most, hogy bemutattuk a hat leggyakoribb szülőtípust kíváncsiak vagyunk ti felfedeztétek-e magatokat valamelyikben?