Talán te is emlékszel még azokra az estékre, amikor izgatottan bújtál a takaró alá és vártad, hogy édesanyád belekezdjen a napot záró történetbe. A lelki szemeid előtt fokozatosan tűntek fel a szereplők – a hercegek, hercegnők, sárkányok és a mostohák.
A mesék azonban nem csak szórakoztatnak. Most összeszedtünk 3 tényt, amiért érdemes hetente többször beiktatnotok az esti rituáléba.
-
Megnyugtat
Sokaknak eszébe sem jut, hogy a mese megnyugtatja a kicsik lelki világát. Pedig így van, mert a belső képekkel könnyebb feldolgozni az indulatokat, a félelmeket, feloldani a szorongásokat, sőt a napközben szerzett ingerek, ismeretek megemésztésében is segítenek.
Ennek magyarázata, hogy a gyerekek ilyenkor teljesen kiszakadnak a hétköznapokból, hiszen egy utazásra indulnak, ahol a cselekmények magával ragadják őket. Ezt onnan tudod, hogy eleinte a mesélőre figyelnek, később viszont lehet látni a szemükön, hogy az előttük megjelenő történetre fókuszálnak.
-
Gazdagabbá teszi a képzelőerőt
A tévében (vagy számítógépen) látott mesékkel ellentétben ilyenkor sokkal jobban dolgozik a belső világuk. Az indok egyszerű: nem egy „készterméket” kapnak. A képernyőn pontosan látják, milyen a hercegnő ruhája, a kastély, hogyan okád tüzet a sárkány.
Egy elmesélt történetnél viszont rajtuk múlik, milyenek lesznek a szereplők legapróbb vonásai és a helyszínek részletei, vagyis nagyon sokat fejlődik a képzelőerejük. Ennek pedig felnőttként is nagy hasznát veszik, attól függetlenül, milyen irányban helyezkednek el.
-
Rengeteget tanulnak az életről
Nagyon sok dolgot tanulhatnak a világról. Elsősorban azt, hogy a kitartással el lehet érni a célt, a jó emberek elnyerik méltó jutalmukat, a rosszak pedig a büntetésüket. Felnőttként tudjuk, hogy az esetek nagy részében ez tényleg így van: a szorgalmasan dolgozókat például előléptetik, a bűnözőkre pedig börtön vár.
Ezen kívül a mesék pozitív szemléletre nevelnek, hiszen nem mindig a legnagyobb és legerősebb testvér nyer – éppen ellenkezőleg. Ezzel kapcsolatban fontos, hogy a végén ne mi akarjuk levonni az erkölcsi tanulságot (ne tegyünk hozzá zárógondolatként, hogy a legfiatalabb királylány mindenkin segített, vagyis ha segítesz, neked is fognak).
Milyen mesét válassz?
Mindenképpen olyat, ami mindkettőtöknek élményt ad. Ehhez a legjobb, ha minél gyakrabban félreteszed a mesekönyvet és igyekszel fejből elmondani a történetet. Akkor se ess kétségbe, ha nem jut eszedbe minden. Légy kreatív és tegyél bele ilyenkor saját csavart vagy legyen egy újfajta befejezése.