Tudtad, hogy idén már 30 éve ünnepeljük a méhek világnapját? Bizony, 1994-ben az Országos Magyar Méhészeti Egyesület nevezte ki április 30-át ünnepnapnak Magyarországon, és a szorgos méhek meg is érdemlik ezt. Ennek apropóján készültünk érdekességekkel, jöjjenek is sorban!
#1
Április 30. mellett még egy napon gondolunk sokan a méhekre, méghozzá a méhek világnapján, amikor világszerte május 20-án rendeznek méhekhez és méhészekhez kapcsolódó eseményeket. Ezt a napot az Egyesült Nemzetek Szervezet nevezte ki 2018-ban.
#2
Az a méhecske, akinek a fullánkjától sokan félnek, kivétel nélkül mind nőstény, mivel a hím méheknek nincs fullánkjuk és amúgy is mind a kaptárban maradnak a királynővel. A szorgos, beszerző munkát tehát a nők végzik a méhek társadalmában.
#3
Hatalmas súlyokat elbírnak, mivel egy méhecske a saját súlyának 80%-át képes megemelni és úgy repülni. Ráadásul ezt naponta többször is megteszi, amikor ennyi virágport és nektárt szállít a kaptárba.
#4
Bár télen eltűnnek a méhek, ők nem alszanak téli álmot, sőt, folyamatosan mozgásban vannak. A kaptárban ugyanis a méhkirálynő körül összegyűlve rezegtetik a repülőizmaikat, ezzel pedig 20-23 fokos meleget tudnak csinálni.
#5
Egy kaptárban egyetlen méhkirálynő van, aki több évet is élhet, ellentétben a többi méhecskével, akik 40-200 napig szorgoskodnak csak. A tavaszi és nyári munkások általában 40-50 napot élnek, a nyár végén születettek akár 150-200, a hímek viszont körülbelül 60 napot.
#6
Egy üveg mézhez a méheknek körülbelül 2 millió virághoz kell elrepülniük, ami nagyjából 144.000 km megtett utat jelent, mindehhez több mint 500 méh szükséges.
#7
Ha eltűnnének a méhek, annak nagyon sok rossz következménye lenne. Nélkülük ugyanis ízetlen gyümölcsöket fogyasztanánk, kevesebb tápanyag lenne az élelmekben, az emberek teljes élelmiszerellátása bajba kerülne. Miért van ez így? Mivel az élelmiszernövényeink és a vadon élő növények 90 százalékát a méhek porozzák be, a növények tehát így tudnak teremni és szaporodni.
Vigyázzunk hát a zümmögő rovarokra és ne csak a méhek napján, hanem minden nap!
További hasonló témákért böngészd blogunkat és facebook oldalunkat!