[et_pb_section fb_built="1" admin_label="section" _builder_version="3.22"][et_pb_row admin_label="row" _builder_version="3.25" background_size="initial" background_position="top_left" background_repeat="repeat"][et_pb_column type="4_4" _builder_version="3.25" custom_padding="|||" custom_padding__hover="|||"][et_pb_text admin_label="Text" _builder_version="4.6.5" background_size="initial" background_position="top_left" background_repeat="repeat" hover_enabled="0" text_font_size="16px" text_line_height="1.8em" sticky_enabled="0"]Bizony sok családban előfordul, hogy az újdonsült nagymama és a friss anyuka nem ért egyet abban, hogyan is kellene bánni a csecsemővel, majd később abban sem, hogy miként kellene nevelni a cseperedő gyerekeket. Mindenki a legnagyobb jóindulattal és szeretettel van egymás felé, mégis viták és sértődések lesznek olykor.
Vajon kinek miben van igaza? Csak generációs különbségekről lenne szó? Vagy a mostani neveléssel vannak problémák?
A modernkori gyereknevelés leggyakoribb hibáit Emma Jenner nevelőnő gyűjtötte össze, az ő gondolataival foglalkozunk most.
1. Félünk a hisztitől
Ha minden apró kívánságra inkább ugrunk, csak hogy elkerülhessük vele a gyerek hisztirohamát, akkor nem mi irányítunk, hanem a kicsi. Sose felejtsük el, hogy mi vagyunk a felnőttek, mi hozzuk a szabályokat, amikhez a gyereknek kell alkalmazkodnia, nem pedig fordítva.
Nem tetszik a cicás zokni, hanem nyafog a felhő mintásért? Ne rohanjunk egyből a másikért attól félve, hogy kirobban a hiszti. Legyünk következetesek, és igen, néha végig kell hallgatnunk pár hisztit és visítást, hogy javuljon a helyzet.
2. Nincsenek megfelelő elvárásaink
Fegyelmezetlen a gyerek, nem marad meg 5 percnél tovább a fenekén és nincs tisztelettel a felnőttek felé. Tipikusan olyan dolgok ezek, amiken javíthatunk, ha emeljük az elvárásainkat a kicsi felé. Tanítsuk meg önuralomra a gyereket, várjunk el tőle segítséget, udvariasságot, éreztessük vele, hogy neki is ki kell vennie a részét a családi életből.
Ha új elvárásokat kap a gyerek, és mi következetesen tartjuk magunkat ehhez a szinthez, rá fog jönni, hogy nincs más választása, mint engedelmeskedni és okosabban, ügyesebben viselkedni.
3. Rosszalljuk, ha mások beleszólnak a nevelésbe
Bizony nehéz elfogadni a nagymama vagy az anyós véleményét a gyereknevelésnél, hát még egy vadidegen hozzászólását egy boltban vagy a buszon! Nagy valószínűséggel mi csak meg akarjuk védeni a gyerekünket attól, hogy mások rászóljanak, ha épp valami butaságot csinál vagy rosszul viselkedik, de ezt ne tegyük. A gyereknek ugyanis szüksége van visszacsatolásra másoktól is ahhoz, hogy helyesen tudjon működni majd a társadalomban.
4. Minden pillanatban ott vagyunk, hogy megkönnyítsük a dolgát
A jó gyerekkor nem azon múlik, hogy minden kérésre azonnal ugrik a szülő, és minden megbotlásnál ott van, hogy elkapja a totyogót. Ha például éhes a kicsi, segítsen nekünk elkészíteni az uzsonnát, ha várakoznunk kell valahol, foglalja el magát egyedül is egy könyvvel vagy rajzolással, ha pedig új dolgot tanul, hagyjuk, hogy hibázzon, amíg nem megy neki.
Fontos, hogy hagynunk kell, hogy saját élmények alapján megtapasztalja a kicsi, hogy nincs meg minden 5 percen belül az ő kérésére, és vannak dolgok, amiket igenis egyedül kell megoldania.
5. Indokolatlanul is mindent alárendelünk neki
Nem is kérdés, hogy a gyerek az első és a legfontosabb. De nem kell olyan dolgokban is alárendelnünk magunkat az ő igényeinek, amikor ez nem lenne igazából fontos. Tanuljunk meg bizonyos helyzetekben nemet mondani és szokjunk le arról, hogy akkor is a kéréseit lessük, amikor épp nem adott nekünk feladatot.
Szerinted te tudsz változtatni, ha szükséges? Írd meg nekünk véleményedet kommentben!